Już w 1991 r. PKO wprowadziła pierwsze karty płatnicze PKO Ekspres. W tym samym roku w oddziałach stanęły też pierwsze bankomaty. Wzbudzały tak ogromne zainteresowanie, że wiele osób przychodziło nie po to, żeby z nich skorzystać, ale by je obejrzeć.
NCR 5070 to pierwszy bankomat PKO zainstalowany w grudniu 1989 r. w 1. Oddziale w Warszawie. Pracował podobnie do dzisiejszych urządzeń – czytał pasek magnetyczny karty i prosił o podanie kwoty wypłaty, którą wydawał po jednym banknocie. Kolejny bankomat pojawił się w 1990 r. w 10. Oddziale PKO w Warszawie. Dziesięć lat później, przy ul. Banacha w stolicy, Bank zainstalował tysięczny bankomat.
We wrześniu 2010 r. PKO jako pierwszy na masową skalę zaczął wydawać karty z chipem z funkcją zbliżeniową. Dzięki temu polski rynek kartowy w ciągu kilku lat stał się najbardziej rozwinięty na świecie pod względem popularności transakcji zbliżeniowych. W tę funkcję są obecnie wyposażone wszystkie wydawane przez PKO karty debetowe i kredytowe dla klientów indywidualnych.
W połowie 2018 r. PKO Bank Polski uprościł ofertę kart kredytowych dla klientów indywidualnych, opierając jej trzon na dwóch produktach – popularnej Przejrzystej karcie kredytowej i wyposażonej w pakiet dodatkowych usług prestiżowej karcie Mastercard Platinum. Zwiększyła się jednocześnie grupa klientów mogących korzystać z prestiżowych usług związanych z użytkowaniem platynowej karty kredytowej.
PKO Bank Polski jest liderem na rynku kont i kart kredytowych w Polsce. Na koniec czerwca 2018 r. Bank prowadził ponad 7,26 mln kont osobistych i wydał klientom indywidualnym ponad 870 tys. kart kredytowych. Każda karta debetowa wydawana do kont osobistych zyskała funkcje karty wielowalutowej. Aby rozliczać transakcje w wybranych walutach, wystarczy podpiąć do karty rachunek walutowy i zapewnić na nim wystarczające środki.
Od 2018 r. klienci PKO Banku Polskiego i Inteligo korzystający z kart Visa i Mastercard mogą płacić zbliżeniowo z Apple Pay. To szybka, łatwa i wygodna metoda płatności, która jest w pełni bezpieczna i zapewnia ochronę prywatności użytkowników. Podczas płatności Apple Pay kartą debetową lub kredytową, ich numery nie są zapisywane ani w pamięci urządzenia, ani na serwerach Apple, ale są zastępowane cyfrowym odpowiednikiem, tzw. tokenem, przypisanym do konkretnego urządzenia.