Film towarzyszył Polakom przez 100 lat niepodległości. Bywał jedyną rozrywką i dokumentem, protestem i manifestem. Zawsze był dla nas ważny. Zawsze blisko polskiego filmu był PKO Bank Polski.

Gdynia
stolicą polskiej
kinematografii

Świętem kinematografii w Polsce jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Od lat jego mecenasem jest PKO Bank Polski, który popularyzuje polskie osiągnięcia filmowe.

Plakat — Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
Statuetki

Na festiwalu
w Gdyni 2018 r.

Z historią w tle

Plakat — X Festiwal Filmowy

Kino niezależne

Plakat — PKO OFF Camera

Ale KINO!

Plakat — 36. Ale Kino!

W 2011 r. PKO
Bank Polski
zaangażował się
w projekt Kino RP.

Andrzej Wajda

To rekonstrukcja cyfrowa kultowych dzieł polskiej kinematografii. Celem było ocalenie od zapomnienia najważniejszych i najpopularniejszych dzieł, m.in. Andrzeja Wajdy czy Stanisława Barei.

Dla przyszłych
pokoleń

Podczas 36. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 2011 r. odbył się pokaz polskiej komedii z 1974 r. „Nie ma róży bez ognia” w reżyserii Stanisława Barei. Był to pierwszy z listy dziesięciu filmów, które zostały objęte programem cyfrowej rekonstrukcji sponsorowanej przez PKO Bank Polski.

Rekonstrukcja
cyfrowa

„Oczko odpadło temu misiu”

Wiele powiedzonek i dialogów filmowych weszło na stałe do języka potocznego. „Właśnie do Ciebie dzwonię, gdyż nie mogę z Tobą rozmawiać” z „Misia”. Cały ten film jest złożony ze swego rodzaju scen kluczy, które bywają przez fanów cytowane w całości.

Następne
wydarzenia
Serwis tematyczny portalu Bankomania dotyczący 100-lecia PKO Banku Polskiego