Celem PKO Banku Polskiego jest wspieranie i promocja polskiej sztuki współczesnej, zwłaszcza twórczości młodych artystów. Współpraca z uczelniami artystycznymi i adeptami sztuki, poprzez finansowe i merytoryczne wsparcie plenerów i wystaw, stanowi cenną pomoc dla twórców młodego pokolenia.
Filip Moszant wypracowuje własny język malarski, którym komunikuje się ze światem. W nieskrępowany sposób posługuje się kolorem rysowanym flamastrami, a potem przenoszonym na wydruk cyfrowy.
PKO Bank Polski nie tylko stawia na sławy, ale także otwiera drzwi do kariery młodym adeptom polskiej sztuki. Bank organizuje dla nich i finansuje plenery, a następnie wystawy poplenerowe. W ten sposób zaprezentowała się m.in. Martyna Ścibor z akrylem na płótnie „Nie jestem prorokiem, bo mam inne zajęcia”.
PKO Bank Polski stworzył w siedzibie centrali w Warszawie unikatową przestrzeń wystawienniczą dla młodych artystów. Prezentowane są tu zarówno prace malarskie, fotograficzne, jak i nowoczesne instalacje artystyczne. Odbywają się także poplenerowe prezentacje uczniów znanych polskich artystów, m.in. prof. Leona Tarasewicza.
Cykl malarski „Organizmy” autorstwa Irminy Staś to konstrukcje na płótnie, którym artystka nadaje numery. „Organizm 56.” został podzielony na elementy między dziewięć blejtramów. Poszczególne płótna nie są w stanie funkcjonować autonomicznie, a pełen obraz (organizm) składa się z dziewięciu mniejszych fragmentów.
W kolekcji dzieł sztuki PKO Banku Polskiego znajduje się obraz Sebastiana Kroka „Dziki”. Młody artysta maluje obrazy na zużytych szpitalnych prześcieradłach. Jest laureatem wielu nagród, w tym Grand Prix w Pierwszym Międzynarodowym Festiwalu Szkół Artystycznych, Albertina FiSAD 2015 w Turynie oraz Nagrody ASP w Warszawie im. prof. Józefa Szajny.